Alla hjärtans helg vid havet

14-15 februari

En helg för närhet, stillhet och delad återhämtning. På Hotel J firas Alla hjärtans dag i naturens egen rytm, där havet möter skogen och tiden får sakta ner.
Denna unika Alla hjärtans-helg bjuder in till en romantisk och minnesvärd bastuupplevelse. En aromatisk resa där kärlek och närhet utforskas genom dofter av ylang ylang, ros och neroli. Växter som sedan länge förknippats med kärlek, som verkar mjukt upplyftande, väcker sinnena och skapar en känsla av värme, glädje och stilla sensualitet.

Ta en stund för eftertanke vid elden. Låt bastuns värme omsluta kroppen och ge utrymme för närvaro och fördjupad kontakt. Du lämnar upplevelsen avslappnad, balanserad och fylld av ny energi.

Kvällen inleds med ett glas bubbel och en trerätters middag på Tornvillan. Därefter väntar en övernattning i ett av våra ikoniska rum, där naturens färger, materialen och ljuset skapar en känsla av lugn och omtanke. Morgonen börjar långsamt, med frukost, kanske ytterligare en bastusession och avslutas med en sen utcheckning.

Erbjudandet inkluderar

  • Övernattning med frukost
  • Trerätters middag och ett glas bubbel på Tornvillan
  • Garanterat utcheck till kl 14.00
  • Garanterad plats till alla våra well-being klasser
  • Garanterad plats till alla basturitualer
  • Tillgång till fullutrustat gym
  • Tillgång till bastun i Tornvillan
  • Värmande morgonrock och tofflor
  • Möjlighet till extra sen utcheckning*

Alla hjärtans meny

Förrätter

Burrata, castelfranco, blodapelsin och mynta.
eller
Jordärtskockssoppa, forellrom och dill

Varmrätter

Rödvinsbräserad oxkind, potatispuré och steklök
eller
Regnbåge, inkokt fänkål, kronärtskocka och smörsås
eller
Lasagne caponata, basilika och parmesan

Dessert

Äpple- och mandelkaka med vaniljsås
eller
Pavlova, blodapelsin och pistage